Neden Akıllı Damla Sistemi ?

Akıllı Damla Sistemi; kitap, akıllı tahta, bilgisayar, telefon ve tablet gibi bilgi araçlarını kullanılabilir hale getirir. Ve öğrencilerin gelişim süreçlerinin vazgeçilmezleri olan Öğretmen ve Veliyi de sürecin içine dahil ederek yeni bir bakış açısı kazandırır. Yayınevi olarak biliyoruz ki; "Yalnızca ölçülebilen şeyler yönetilebilir" ve Akıllı Damla sistemi ile Öğrencilerin gelişimleri ölçülebilecek, yönetibilecek. Bu sayede Ülkemizin gençleri daha başarılı olacaklardır. Damla Yayınevi olarak "Akıllı Damla Sistemini" bu inançla hazırladık.

Bloom'un eğitim taksonomisinin tüm basamakları uygulanarak "TAM ÖĞRENME" gerçekleştirilir. Türkiyede ilk defa 5.6.7. Sınıflarda 4 Boyutlu Ölçme ve Değerlendirme Sistemi kullanılmaktadır. 8.Sınıflarda TEOG Sınav Sistemi uygulanır. Her test 20 Sorudan oluşur ve kitaplarda Deneme Sınavları mevcuttur.
Dijital Kitaplar bilgisayarlarda, akıllı tahtalarda kitapların kullanılmasına imkan sağlar. Tek tek soruların çözülmesine imkan sağlayan Dijital Kitaplar; boş sayfalar ile de akıllı tahtalarda öğretmenlerin kalem kullanarak ders anlatmasına imkan sağlar.
Konu anlatım videoları özet olarak önemli noktalar hakkında açıklayıcı ve bilgilendirici bilgiler aktarır. Öğrenci meraklanarak derse katılmaya hazır hale gelir.
İnteraktif etkinlikler öğrencilerin evlerinde, öğretmenlerin ise sınıfta öğrencilerle beraber çalışmalarını sağlamaya yarar. Bu şekilde etkileşimli bir ders işleme imkanı bulur öğretmen.
Çözüm videoları çözülemeyen ve anlaşılamayan sorular için öğrencilerin imdadına yetişir. Bu sayede sorularını biriktirmek yerine video çözümler sayesinde öğrenciler kendilerini düzeltme imkanı bulurlar.
İnteraktif testlerin çözümleri Akıllı tahtada, bilgisayarda mümkündür. İnteraktif testler soru soru ekranda çözülür ve anında dijital karne alınarak, ölçme ve değerlendirme yapılır.
İlkokul ürünlerinde video animasyon, sürükle bırak, interaktif etkinlik, doğru-yanlış, video çözüm, ev ödevleri, interaktif testlerden oluşur. Öğretmen sınıfta soruları özel kalemi ile çözer yada çözdürür. Sonuçları anında dijital karne ile analiz eder.

Ortaokul ürünlerinde tüm kitaplar Akıllı Tahta uyumludur. Soruları teker teker ekrana getirerek öğretmen çözebilir. Tıkla&Çöz özelliği ile her soru interaktif olarak çözülür ve dijital karne alınır. Her öğrencinin seviyesi anında tespit edilerek çalışılması gereken kazanımlar listelenir. Böylece öğrencilere akıllı ödevler verilebilir.
Öğrenciler Akıllı Damla ile Sıkıcı kitap sayfalarından kurtulur, testleri interaktif olarak bilgisayarında eğlenceli olarak çözebilir.
Her ünitenin/temanın başında tek sayfalık “özet bilgi” ile bilgilerini hatırlar.
1.BOYUT TESTLER ile “Hatırlama-Anlama” eğitim basamağında ilerlemiş olur. Bu tip testlerde sorunun başında hatırlatma amacı ile bilgi öncülleri verilmekte önce hatırlatıp sonra çözdürmektedir. Bu testler “ısınma” testleridir ve nispeten kolaydır.
2. BOYUT TESTLER ile “uygulama” aşamasına geçilir. Bu testler yalnızca bilgiyi ölçen testlerdir. Bilgiyi yeni durumlarda tekrar tekrar sorar. Zorluk derecesi ortadır. Bir sonraki zor teste hazırlar.
3.BOYUT TESTLER ile “çözümleme” aşamasına geçilir. Artık öğrenci, hatırlamış anlamış, uygulamış olarak çözümleme testine başlar. Burada bilgiyi bilmek yetmez. Onu yorumlamak, analiz etmek ve doğru sonuca ulaşmak gerekir. Bu sorular zor sorulardır. Ama öğrenci adım adım bu teste hazırlandığı için zorlanmaz. Böylece gerçek sınavlara hazırlanmış olur.
4.BOYUT TESTLER Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen testlerdir. Başka hiçbir yerde bulamazsınız. Bu testler sizin üretkenlik becerinizi, özgün düşüncenizi ölçmek amacıyla oluşturulmuştur. Burada öğrencinin konuyu hatırladığını, anladığını, bilgiyi ölçen uygulama testini geçtiğini, bilgiyi yorumlayabildiğini varsayıyoruz. O halde artık kendi özgün düşüncesiyle soruları, soru kalıplarını soru öncüllerini cevap şıklarını oluşturabilir. Böylece bir öğretmen ya da bir kitap yazarı gibi her öğrenci kendi özgün düşünce kapasitesini ölçebilir.
Her testin sonunda her öğrenci cep telefonu, tabletine kurduğu E-Damla uygulamasındaki AKOD sistemini kullanarak optik formun fotoğrafını çekebilir, doğru yanlış cevaplarını anında görebilir, kritik soruların çözüm videolarını izleyebilir, kazanım analizlerini ve hangi korulara tekrar çalışması gerektiğini anında görebilir.

AKOD Sistemi: Her öğrenci soruları sınava hazırlık için çözer. Her test yan yana iki sayfadan oluşur. Böylece öğrenciler sayfayı çevirmeden optik formunu doldururlar. Cep telefonu ile Akıllı Karekodların fotoğraflarını çekip anında dijital karnelerine, doğru ve yanlış listelerine, bildikleri ya da bilmedikleri konu ve kazanım listelerine ulaşırlar. Böylece AKILLI DAMLA’nın akıllı yönlendirmesi ile yalnızca yanlış sorular üzerinde yeniden çalışabilir, yalnızca yanlış soruları yeniden çözebilir böylece zaman kaybetmeden AKILLI ÖĞRENCİ moduna geçebilirler.